Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

WINDOORS MATEUSZ SZWENKEL

Krzyszkowice

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Jakie będą okna przyszłości?

Autor: WINDOORS Mateusz Szwenkel, publikacja: 2020-02-28

Dzisiaj, wybierając okna do nowo budowanego budynku, nie zastanawiamy się, czy wybrać okna dwu- czy trzyszybowe – obligują nas przepisy. Warunki techniczne obowiązujące od 01.01.2017 r. nakazują montaż okien o parametrze U (współczynnik przewodzenia ciepła) dla całego okna do 1,1 W/m²K.

Windoors – okna

Okna przyszłości – okienne trendy

Już niebawem, bo od 01.01.2021 r. okna będą musiały spełniać parametr Uokna≤ 0,9 W/m²K. W wielu przypadkach w projektach domów dostępnych u największych polskich firm projektowych uzyskanie takiego współczynnika dla każdego okna nie jest możliwe przy użyciu najcieplejszych ogólnie dostępnych dziś materiałów i technologii. Oprócz tego łatwo sobie wyobrazić, że na zmianach WT 2021 się nie skończy, że okna wciąż będą musiały być cieplejsze, żebyśmy mogli oszczędzać energię potrzebną na ogrzewanie budynków i dzięki temu spowalniać tempo eksploatacji naszej planety.

Zatem jakie okna będziemy kupować za 10 lat? Co jeszcze można poprawić? Biorąc pod uwagę, że w drugiej połowie XX wieku przełomem było wprowadzenie szyb zespolonych oraz że w całkowitej powierzchni okna coraz mniejszy udział ma profil, a większy szklenie, należy przypuszczać, że warto skupić się na szybach.

Czytaj też: Okna pasywne – co to znaczy? Jakie okna energooszczędne wybrać?

Gaz w pakietach szybowych

Oprócz powietrza pakiety szybowe możemy wypełniać argonem, kryptonem i ksenonem. Same pakiety mogą mieć różną ilość komór.

Przykładowe gazy, którymi możemy wypełniać pakiety szybowe i ich współczynniki przewodzenia ciepła:

Gazy w pakietach szybowych

Argon w pakietach szybowych

Zastąpienie powietrza w pakietach szybowych argonem pozwoliło uzyskać poprawę współczynników przenikania ciepła o około 30%.

Na schemacie współczynniki przy wypełnieniu komór argonem:

Współczynniki przy wypełnieniu komór argonem

Krypton lub ksenon w pakietach szybowych

Skoro przejście z powietrza na argon dało nam zmniejszenie strat ciepła w przybliżeniu 30%, to łatwo oszacować, że jeśli zostaniemy przy pakietach dwukomorowych, możemy zejść do wartości współczynnika Ug~0,27 W/m²K przy użyciu kryptonu i nawet Ug~0,16 W/m²K przy użyciu ksenonu. Zakładając, że podobne zyski energetyczne da nam spopularyzowanie pakietów trzykomorowych (dodajmy, że większość producentów profili jest już na to gotowa), to realne staje się osiągnięcie współczynników Ug~ 0,16 W/m²K przy użyciu kryptonu i 0,095 W/m²K przy użyciu ksenonu.

W połączeniu z szacunkami, że już około 80% powierzchni okien stanowi przeszklenie, możemy uzyskać w ten sposób okna około czterokrotnie oszczędniejsze niż dzisiejsze standardy.

Pozostaje nam życzyć sobie i naszym klientom, aby użycie gazów szlachetnych o niższych współczynnikach przenikalności jak najszybciej stało się bezpieczne dla środowiska, bezpieczne dla użytkownika oraz ekonomicznie uzasadnione.

Czytaj też:

Okna - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 71 386 Sprzedawców Okien najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o oknach